Ile kosztuje organizacja koncertu plenerowego?

finisher-biegu
3 pomysły na zawody biegowe
24 kwietnia 2022
wnioski dotyczac
Organizacja imprezy masowej – co powinien zawierać wniosek?
29 kwietnia 2022

Organizatorzy koncertów plenerowych stoją przed nie lada wyzwaniem – nie tylko logistycznym, ale także finansowym. Szczególnie, jeśli wydarzenie ma status imprezy masowej, czyli liczba uczestników przekracza tysiąc. Nakłada to na nich wiele dodatkowych obowiązków i obostrzeń, a zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego generuje dodatkowe koszty.

Zabezpieczenie koncertu plenerowego

Najważniejszym zadaniem, stojącym przed każdym organizatorem imprezy masowej jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Dla imprez o niskim stopniu ryzyka wystąpienia zachowań niebezpiecznych, na pierwsze 300 osób przypadać powinno 10 ochroniarzy. Każde kolejne 100 osób to kolejny pracownik ochrony, więc w przypadku koncertu plenerowego przewidzianego na 1 000 osób, zatrudnić będziemy musieli co najmniej 17 ochroniarzy. Stawki kształtują się tutaj na poziomie 25-30 zł/h od każdego pracownika, więc w przypadku ośmiogodzinnej imprezy koszt opłacenia samej ochrony wyniesie ok. 3 500 zł. Do tego należy doliczyć koszt wynajęcia i ustawienia barierek zabezpieczających, przygotowanie planu ochrony czy zapewnia zaplecza medycznego. W sumie za zabezpieczenie imprezy masowej możemy zapłacić kilkanaście, a w przypadku ogólnopolskich festiwali, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zabawa na koncercie plenerowym

Sprawdź KIEDY KONCERT JEST IMPREZĄ MASOWĄ http://organizuje.org/kiedy-koncert-jest-impreza-masowa/

Obsługa techniczna imprezy plenerowej

Kolejny koszt to obsługa techniczna wydarzenia. Żaden koncert nie może odbyć się bez sceny, nagłośnienia czy efektów świetlnych. W przypadku imprez plenerowych najczęściej korzystać musimy z wypożyczonej sceny. W zależności od jej wielkości, przygotować musimy co najmniej siedem tysięcy złotych (w przypadku niewielkiej sceny, wyposażonej w podstawowe udogodnienia dla obsługi technicznej). W zależności od wymagań zaproszonych zespołów, konieczne może być także przygotowanie odpowiedniej scenografii lub wynajem ekranów i telebimów, a więc kolejne kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

W przypadku koncertów plenerowych kluczową rolę odgrywa nagłośnienie. Największą popularnością cieszą się tutaj systemy liniowe (charakterystyczne dla dużych festiwali, zawieszone jeden pod drugim głośniki). Tutaj ceny zaczynają się od około 3 500 – 4 000 zł. Do tego powinniśmy zatrudnić osobę, która będzie obsługiwać cały system w czasie wydarzenia (w przypadku zespołów, które nie jeżdżą ze swoim dźwiękowcem). Oczywiście, małe festyny nie potrzebują spektakularnego nagłośnienia, dlatego w przypadku tego typu imprez możemy nieco zaoszczędzić.

Organizacja koncertu plenerowego

Promocja koncertu plenerowego

W przypadku reklamy i promocji wydarzenia to budżet determinuje działania, które możemy podjąć. Tradycyjnie, jednym z najbardziej skutecznych sposobów nagłośnienia imprezy są plakaty. Reklama prasowa czy telewizyjna generuje bardzo duże koszty, często niewspółmierne do osiąganych efektów. Tutaj z pomocą przyjść mogą media społecznościowe, gdzie za darmo lub niewielkim kosztem możemy dotrzeć do dużego audytorium. Konieczne będzie także stworzenie strony internetowej, na której uczestnicy będą mogli znaleźć wszystkie informacje – co jest szczególnie istotne w przypadku kilkudniowych imprez plenerowych, gdzie publiczność może być zainteresowana opcjami noclegowymi.

Dowiedz się więcej o MARKETINGU KONCERTU PLENEROWEGO http://organizuje.org/organizacja-koncertu-marketing/