Kiedy koncert jest imprezą masową?

Uczestnicy imprezy masowej
Ubezpieczenie imprezy masowej
28 stycznia 2022

Organizacja koncertu nie jest rzeczą łatwą do wykonania. Oprócz kwestii związanych z zaproszeniem wybranych artystów dochodzą niełatwe i zazwyczaj nietanie akcje marketingowe i promocyjne, które pozwolą na wyprzedanie się miejsc.

Dodatkowo, przed przystąpieniem do szczegółowego planowania logistyki, należy zastanowić się nad statusem prawnym i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy koncert podlega ustawie o organizacji imprez masowych?

Uczestnicy koncertu plenerowego

Uczestnicy koncertu plenerowego

Impreza masowa od ilu osób

Jednym z najbardziej podstawowych wyznaczników, definiujących imprezy masowe są: liczba miejsc dla uczestników (publiczności), zależna od miejsca organizacji wydarzenia. Istotny jest także charakter imprezy (czy będzie to otwarta impreza sportowa, mecz piłki nożnej czy – jak  w przypadku organizacji koncertu– impreza o charakterze artystyczno-rozrywkowym).

W przypadku organizacji imprez kulturalnych, takich jak koncerty, wydarzenie kwalifikowane jest jako impreza masowa w przypadkach:

•    dla koncertów odbywających się na hali sportowej lub w innym budynku: 500 osób (dla imprezy bezpiecznej) oraz 200 osób dla imprezy podwyższonego ryzyka,
•    dla koncertów odbywających się na stadionach lub w innych obiektach (które nie są budynkami): 1 000 osób dla imprezy bezpiecznej oraz 300 osób dla koncertu podwyższonego ryzyka.

Sprawdź KIEDY BIEG JEST IMPREZĄ MASOWĄ

Impreza masowa o podwyższonym ryzyku

Pozornie niepokojącym z perspektywy organizatora koncertu jest wyrażenie „impreza podwyższonego ryzyka”. Zgodnie z ustawą, przez imprezę o podwyższonym ryzyku rozumiemy wydarzenie, w czasie którego realna jest obawa wystąpienia przemocy lub agresji (czy to bazując na doświadczeniach organizatorów podobnych imprez lub na podstawie innych informacji o przewidywanych niebezpieczeństwach). Zatem, organizując koncert lub inną imprezę kulturalną można skonsultować się z doświadczonymi instytucjami lub organami, które już wcześniej zajmowały się podobną tematyką i pozwolą na dokładne oszacowanie potencjalnego ryzyka.

Bawiąca się publiczność koncertu plenerowego

Bawiąca się publiczność koncertu plenerowego

Bezpieczeństwo imprez masowych

Ustawa o organizacji imprez masowych zawiera sporo pojęć zdefiniowanych w innych ustawach (takich jak ustawa dotycząca prawa budowlanego czy ustawa o ochronie przeciwpożarowej) i to właśnie w nich należy szukać szczegółowych informacji na temat nieznanych pojęć. Należy także pamiętać o tym, iż imprezy masowe muszą być obowiązkowo ubezpieczone.

Warto przeczytać: Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, wraz z późniejszymi zmianami.

Należy również pamiętać, iż nie wszystkie obiekty podlegają ustawie o imprezach masowych. Wyłączone z ustawy jest większość instytucji kulturalnych, m.in. teatry, opery, kina, muzea, domy kultury czy galerie sztuki, jak również placówki oświatowe (imprezy organizowane przez organ nimi zarządzający) lub imprezy zamknięte, organizowane przez pracodawcę dla pracowników.

Sprawdź JAK ZORGANIZOWAĆ KONCERT http://organizuje.org/jak-zorganizowac-koncert/