Jak zorganizować koncert?

Uczestnicy plenerowej imprezy masowej
Obowiązki organizatora imprezy masowej
3 lutego 2022
Impreza masowa wymaga odpowiedniej dokumentacji
Kiedy organizacja imprezy masowej wymaga zezwolenia?
10 lutego 2022

Na samym początku procesu organizacji koncertu należy zastanowić się, czy wydarzenie będzie podlegać ustawie o organizacji imprez masowych. Tego typu forma niesie ze sobą specjalne wymagania i obowiązki, które należy spełnić.

Organizacja koncertu koszty

Organizacja koncertu wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. W przypadku dużych imprez podstawowy koszt stanowi wynagrodzenie muzyków, które jest zależne od „kalibru” artysty oraz charakteru samego wydarzenia. Kolejne koszty generuje wynajęcie sali (lub w przypadku koncertów plenerowych budowa sceny), organizacja odpowiedniego nagłośnienia, oświetlenia, zaplecza sanitarnego itp.

Zabawa na koncercie plenerowym

Koszty organizacji koncertu często pokryć ma sprzedaż biletów. Jednak pieniądze potrzebne są zwykle już dużo wcześniej, na etapie planowania całego przedsięwzięcia. Dlatego też bardzo ważna jest rola sponsorów, którzy w zamian za promocję w czasie wydarzenia przekazują na jego poczet określoną sumę. W praktyce zazwyczaj oznacza to włączenie logotypów sponsora do oznakowania graficznego imprezy, możliwość rozstawienia stoiska lub podziękowanie ze sceny.

Dowiedz się KIEDY KONCERT JEST IMPREZĄ MASOWĄ http://organizuje.org/kiedy-koncert-jest-impreza-masowa/

Organizacja koncertu w klubie czy w plenerze?

Początek planowania to także wybór czasu i miejsca organizacji koncertu. Polska, z racji swojego położenia geograficznego, znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Wiąże się to ze sporymi wahaniami pogody, która może zniweczyć plany organizatorów dużych koncertów plenerowych. Z drugiej strony tego typu imprezy przyciągają najważniejszych artystów i największe tłumy uczestników.

Koncert w klubie

Do wyboru są zatem dwie opcje: koncert plenerowy, który ma największe szanse powodzenia późną wiosną i latem, kiedy aura bywa najbardziej łaskawa, oraz koncert w klubie lub innym pomieszczeniu zamkniętym. Wybór miejsca determinuje także kwestie logistyczne, takie jak wybór agencji ochrony czy form reklamy. Wcześniejsza rezerwacja (np. lokalu) pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek, kiedy to rozruszana machina promocyjna ściągnie na koncert tłumy, a w ostatniej chwili okaże się, że nie ma gdzie go zorganizować.

Koncert organizacja techniczna

Kiedy miejsce, artyści i formalności urzędnicze zostały „załatwione”, kolejnym krokiem jest promocja koncertu oraz organizacja techniczna koncertu. Pierwsze zagadnienie uzależnione jest  wyłącznie od środków, które organizator koncertu może przeznaczyć na jego marketing. Nie można jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu finansowym na potrzeby zaplecza technicznego. To właśnie od nagłośnienia, systemu oświetlenia czy sceny, a nie od samego artysty, zależy sukces wydarzenia. Nawet największe gwiazdy estrady nie zdziałają nic, jeśli publiczność nie będzie ich w stanie zobaczyć i usłyszeć.

Często zdarza się (szczególnie w przypadku organizacji koncertu w klubie), że artyści na występ przyjeżdżają ze swoim sprzętem oraz technikami sceny. W przypadku organizacji technicznej we własnym zakresie, organizator powinien skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmą się odpowiednim nagłośnieniem i oświetleniem imprezy. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, gdyż sukces całego przedsięwzięcia w dużej mierze uzależniony jest właśnie od kwestii technicznych.

Sprawdź, jakie są OBOWIĄZKI ORGANIZATORA IMPREZY MASOWEJ http://organizuje.org/obowiazki-organizatora-imprezy-masowej/