Kosztorys organizacji zawodów biegowych

running on the beach
Organizacja biegów krok po kroku
15 marca 2022
Bezpieczeństwo koncertu to priorytet organizatora
Bezpieczeństwo imprezy masowej
30 marca 2022

Organizator biegów musi zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie związane są z takim przedsięwzięciem. Często można spotkać się z opinią, że opłata wpisowa (która najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych) jest zbyt wysoka i znacznie przewyższa pakiet startowy, który trafia do rąk uczestnika. Ile kosztuje organizacja biegów? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, by zorganizować imprezę biegową bezpieczną, atrakcyjną i na wysokim poziomie?

Kosztorys biegu – o czym należy pamiętać

Inny stereotyp związany z organizacją biegów mówi o tym, że im dłuższy dystans, tym większy koszt. Oczywiście długość trasy przekłada się w pewnym stopniu na koszt organizacji zawodów biegowych, jednak to nie ona jest kluczowa – kosztorys imprezy obejmuje znacznie więcej pozycji, które wynikają nie tylko z obowiązków organizatora (tj. zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i kibicom), ale również z charakteru wydarzenia, lokalizacji, ilości uczestników, ilości obsługi.

Nagrody z zawodów biegowych

Kosztorys biegu obejmuje m.in.:

  1. Koszty związane z wynajęciem miejsca (budynku, placu). Jeśli bieg ma się odbyć w lesie, parku lub poza miastem zazwyczaj wystarczy zgoda odpowiednich organów. W miastach koszty związane z organizacją biegów są dużo większe – zamknięcie (wynajęcie) ulic wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Należy liczyć się z opłatą za użyczenie przestrzeni publicznej.
  2. Zabezpieczenie trasy – przygotowując trasę konieczne jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla biegaczy, jak i kibiców. W tym celu konieczne bywa np. wynajęcie i transport barierek oraz zakup taśm do znakowania trasy.
  3. Zapewnienie opieki medycznej – wynajęcie karetki, opłacenie ratowników i lekarzy to koszt kilkuset zł.
  4. Wynajęcie toalet, zapewnienie zaplecza sanitarnego biegaczom (prysznice, umywalki), depozytu i szatni.
  5. Koszty ludzkie – wynagrodzenia dla członków grupy biorącej udział w organizacji zawodów biegowych (asystenci, ochroniarze, obsługa techniczna, obsługa biura).
  6. Atest trasy.
  7. Koszty związane z nagłośnieniem, zużyciem prądu.
  8. Zapewnienie urządzeń do pomiaru czasu lub opłacenie wyspecjalizowanej firmy.
  9. Koszty związane z marketingiem i promocją zawodów sportowych.
  10. Pakiety startowe dla uczestników – koszulki lub kamizelki z numerami, napoje, posiłki.
  11. Nagrody dla zwycięzców i pamiątki dla uczestników – medale sportowe, statuetki, dyplomy.